نمای لامل یا همان کرتین وال، یکی از نماهای مدرن ساختمانی است، که ساختاری خود ایستا دارد. در این روش سنگینی وزن شیشه بر روی سازه کرتن وال یا همان لامل‌ها و شاسی کشی‌های مربوطه است و هیچ گونه بار مرده‌ای را بر ساختمان تحمیل نمی‌کند.
نمای کرتین وال، نمایی شیشه‌ای است که در صورت نصب صحیح، سنگینی حاصل از وزن شیشه‌ها و بار انرژی‌های حاصل از باد، طوفان و بارندگی‌ها، معمولا بر روی پوسته خارجی نمای ساختمان است و متوجه خود ساختمان نمی شود.
می‌توان گفت که سیستم کرتین وال، یک سازه مجزا در ساختمان به شمار می‌رود. نمای کرتین وال curtain wall که معادل آن در فارسی دیوار پرده‌ای می باشد، یکی از انواع نماهای شیشه‌ای ساختمان و بهترین از نظر مسائل سازه در ارتفاع به شمار می‌رود. در این نوع نما معمولا از مصالح سبک، به ویژه ترکیبات حاصل از آلومینیوم و شیشه استفاده می‌شود.


انواع نماهای کرتین وال
تفاوت بین سیستم های کرتین وال، در نحوه فیکس کردن شیشه در فضای مابین لامل ها است. این تفاوت در تثبیت کردن شیشه باعث متفاوت شدن ظاهر خارجی نما می شود. در زیر 4 نوع مختلف از این سیستم را شرح خواهیم داد:


نمای کرتین وال فریم لس ( Frameless )
در نمای کرتن وال بدون فریم از درپوش در سطح خارجی نما استفاده نمیشود. از چسب های استراکچرال برای تثبیت شیشه در فضای بین لامل های استفاده میگردد. بعد از مدول بندی با لامل ها، شیشه ها مجددا در کلاف آلومینیومی قرار گرفته و در بین لامل ها تثبیت می گردد. در نتیجه سطح خارجی نسبتا یکنواختی از شیشه ایجاد میشود.


نمای کرتین وال فیس کپ(face cap)
در نمای فیس کپ (درپوش دار) پس از نصب لامل های افقی و عمودی، شیشه ها بین این لامل ها نصب میشوند. سپس شیشه ها با اتصال درپوش(cap)  با دماغه لامل در محل خود نصب میگردند. درپوش های مورد استفاده دارای رنگ و شکل های متنوع (مستطیل، گرد و …) و با طول عمق متفاوتی قابل اجرا هستند.


سیستم سمی فریم لس ( Semi frameless )
این روش ترکیبی از فیس کپ و نمای فریم لس است که ظاهر متفاوتی به نمای خارجی ساختمان می بخشد. در سیستم نیمه فریم می توان با توجه به طرح معماری به منظور تثبیت شیشه در یکی از جهات افقی یا عمودی از درپوش و در جهت دیگر چسب یا لاستیک استفاده نمود.


روش یوچنل ( U channel )
سیستم یو چنل را میتوان زیرمجموعه ای از نمای فریم لس یا فول فریم لس بشمار آورد با این تفاوت که در این روش از کلاف آلومینیومی دور شیشه استفاده نمیشود. با استفاده از اسپیسر مخصوص شیشه و قرار گرفتن این قطعات بصورت پازلی در فضای خالی داخل اسپیسر و استفاده از چسب استراکچرا، به نمایی مشابه با فریملس میرسیم. قیمت تمام شده این روش پایین تر از روش بدون فریم است.


نمای کرتین وال از نظر فنی
شاسی‌ها و لامل‌هایی که در اطراف پروژه ساختمانی قرار گرفته اند، نمای کرتین وال را تشکیل میدهند. در این نوع، شیشه‌هایی که قرار است، به عنوان نمای ساختمانی نصب شوند، به جای اینکه روی خود ساختمان قرار بگیرند، روی سازه کرتن وال نصب می‌شوند. وزن حاصل از نصب شیشه‌ها بر ساختمان کاهش پیدا می‌کند و مقاومت ساختمان نسبت به زلزله افزایش یابد. امروزه نماهای کرتین وال زیادی بر روی ساختمان‌های بزرگ و معروف شهر تهران نصب شده است.
ساختار اصلی و هسته این نما یا استراکچر آن از شاسی و لامل تشکیل و سپس شیشه‌ها یا سایر پوشش‌ها بر روی آن‌ها با دقت و ظرافت نصب می شود.


ویژگی‌های نمای کرتین وال
از ویژگی‌های نمای کرتین وال، می توان به عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی نام برد. این ویژگی ها در نمای خارجی ساختمان، باعث افزایش نور داخلی ساختمان و کاهش مصرف انرژی برق و گاز می‌شود. این روش باعث ایجاد زیبایی بصری خاصی برای ساختمان های تجاری و اداری بلند مرتبه در سطح شهر می شود.
از آنجایی که سازه‌هایی بسیار سبک هستند و بار کلی وارد بر ساختمان را کاهش می‌دهند، بنابراین مقاومت خوبی در برابر زلزله دارند. نصب و اجرای این نما بسیار آسان‌تر از نصب سایر نماهای ساختمانی است. از نظر قیمت، نسبت به دیگر نماهای ساخمانی ارزان تر است و سریع تر نصب و مونتاژ میگردد.

قیمت نمای کرتین وال
بهای اجرای نمای کرتین وال با هزینه زیر سازی، شیشه، اتصالات، رگلاژ و قیمت ماستیک کشی و آب بندی و مدول بندی استاندارد و با توجه به نوع و شرایط هر ساختمان متفاوت است. جهت استعلام قیمت نمای کرتین وال با ما تماس بگیرید.