هندریل شیشه ای یا همان  نرده شیشه ای(Glass Handrail) ، گزینه ای مهم و عالی برای ساختمان های مدرن و معاصر به شمار می آید. افزودن این المان به پروژه ساخت و ساز، می تواند آن را نسبت به سایرین  بسیار متمایز کند .شیشه به دلیل زیبایی ظاهری و شفاف بودن میتواند همگونی بالایی با محیط داشته باشد. زیبایی و ظاهر منحصر بفرد آن در طراحی سبب شده تا استفاده طراحان و معماران از نرده های شیشه ای روز به روز بیشتر شود.
هندریل شیشه ای یکی از قوی ترین، با دوام ترین و ایمن ترین نرده ها به شمار می آید. عمدتا از شیشه لمینت یا سکوریت استفاده می شود که در برابر فشار و آسیب و خرد شدن مقاوم است.
یکی از مهمترین موارد ایمنی که باید در مورد هندریل شیشه ای مدنظر داشت، مقاومت سازه نصب شده است. پایه های هندریل شیشه ای را می توان در سطوح مختلفی از جمله بتن، چوب سخت، کامپوزیت و سایر مواد مستحکم نصب کرد. اما بسته به ضخامت های بستر، ممکن است لازم باشد از سبک های مختلف پیچ کردن استفاده کرد.
چنانچه از نوع درستی برای ساخت این المان استفاده شود، می تواند برای مصارف اداری و تجاری و مسکونی بسیار ایمن باشد. در این راستا لازم است که پارامترهای زیر به نحوی مطلوب و استاندارد درنظر گرفته شوند:
⦁ شیشه و ضخامت آن
⦁ ارتفاعات نرده
⦁ اتصالات
⦁ نحوه نصب سطوح

انواع هندریل شیشه ای:
⦁ هندریل شیشه ایی اکسپوز (روکار)
⦁ هندریل شیشه ایی دفنی (توکار)
⦁ هندریل ششه ایی اسپیگات
⦁ هندریل شیشه ایی فیکس پوینت

هندریل شیشه ای اکسپوز (روکار):
یکی دیگر از مدلهای نرده سکوریت ، نرده ی شیشه ای اکسپوز می باشد. این مدل از هندریل شیشه ای که به نام نرده شیشه ایی روکار نیز شناخته می شود به صورت شیشه های یکدست ویکپارچه داخل پروفیلهای آلومینیومی با ارتفاع تقریبی 10 سانتی متر نصب می شوند.از مزایای این حفاظ های شیشه ای می توان به تعویض راحت شیشه ها اشاره کرد.شیشه های مورداستفاده در این نوع نرده سکوریت معمولا ضخامت 10 تا 12 میل را دارند.

هندریل شیشه ای دفنی (توکار):
در این نوع هندریل شیشه ای ،پایه های هندریل درون زمین کار می شود و همان طور که از نامش پیداست، پنهان ودفن می باشد وتنها شیشه نمایان است. نرده شیشه ای دفنی به دوصورت  uچنل و فولادی ساخته می شود. در اجرای نصب هندریل شیشه ای دفنی، شیشه سکوریت یا لمینت درون پروفیل یا ریل قرار می گیرد، بدین صورت فضای بیشتری را برای دید به کاربر می دهد واین مزیت باعث شده تا طرفداران بیشتری پیداکند. لبه های شیشه سکوریت در نرده شیشه ای توکاردیاموند  خورده می باشد تا آسیبی موقع گرفتن شیشه به پوست وارد نکند. این کار باعث می شود تا به راحتی و حتی بدون هیچ گونه اکسسوری جانبی و هندریل فوقانی بتوان شیشه را لمس کرد. حفاظ شیشه ای از نوع پایه ی دفنی یکی از پرطرفدارترین مدل ها برای حفاظ شیشه ای در بالکن می باشد. زیرا این مدل حالتی یک دست بدون مانع برای سازه ای همچون حفاظ شیشه ای بالکن خواهد داشت که فضای دل انگیز را ایجاد می کند.


هندریل شیشه ای اسپیگات:
یکی از متداول ترین انواع پایه های هندریل ، نرده شیشه ای اسپیگات روکار می باشد. پایه روکار در دو جنس فولادی و استیل موجود می باشد. قالبگیری هندریل شیشه ای اسپیگت به صورت گرد و مستطیلی می باشد. معمولا برای پروژه هایی که زمان کمی دارند از این حفاظ شیشه ای اسپیگات استفاده می شود چون نصب سریع و راحتی دارد و نیاز به تخریب وآهن کشی نیست. برای هرپنل شیشه ای حداقل دوپایه به ارتفاع 12تا 15 سانتی متر نیاز است. جنس شیشه ها سکوریت یا لمینت می باشد تا از خطر شکستن شیشه و ریز شدن آن در امان بود . نرده شیشه ای استخر بیشتر از نوع حفاظ شیشه ای اسپیگات می باشد. اتصالات پایه ی اسپیگوت از جنس استیل ضدزنگ می باشد و با پاشش آب استخر روی آنها اتفاقی نمی افتد.هندریل شیشه ای فیکس پوینت:
یکی دیگر از انواع مدل نرده شیشه ای ، مدل فیکس پوینت یا دکمه ای می باشد. نرده شیشه ای فیکس پوینت از دو قسمت اصلی شیشه سکوریت و بست پوینت گلس تشکیل شده اند.هندریل شیشه ای فیکس پوینت همانند حفاظ شیشه ای دفنی فضای دید بالایی را به کاربران می دهد و از این جهت مورد استقبال زیادی قرار دارد.
شیشه ی مورد استفاده در هندریل شیشه ای پوینت گلس، شیشه سکوریت با ضخامت 10 میلی متری می باشد. با توجه به محل نصب می توان از شیشه سکوریتهای رنگی نیز استفاده کرد.مهمترین نکته در نصب و اجرای حفاظ شیشه ای فیکس پوینت محل اتصال شیشه سکوریت با دیوار یا پله می باشد. زیرا کوچکترین خطا باعث ناهمترازی در کل کار می شود.
اتصال شیشه به دیوار با بستهای  دکمه ای از جنس آلومینویم واستیل که ضدزنگ می باشند،انجام میشود. رنگ این بستهای دکمه ای محدود به رنگ استیل نمی باشد و میتوان برای هماهنگی بیشتر از دکمه های رنگی استفاده کرد.


هندریل شیشه ای فریم لس :
پنلهای شیشه ای یک تکه و بدون درزی است که هیچ اتصالی روی آن نصب نمی باشد، کاربر دید مورد نظر را بدون هیچ مانعی وبه طور کامل می بیند.لبه های این حفاظ شیشه ای کاملا صاف و صیقلی می باشد و شیشه ها از طرف پایین توسط بستهای استیل  ضد زنگ به زمین متصل می شوند.حفاظ های شیشه ای از نوع فریم لس بسیار ظریف و لوکس هستند و قابلیت نصب در هر مکانی را دارند. شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که این حفاظ های شیشه ای بدون قاب تا چه حد مقاومت دارند؟ باید این نکته را خاطر نشان کنیم که هندریل شیشه ای فریم لس از مقاومت بالایی برخوردار است و با بست های بسیار قوی به زمین متصل هستند.ضخامت شیشه های سکوریت را به طور معمول 10 میل در نظر می گیرند ولی معمولا ضخامت نرده شیشه ای فریم لس بعد از بازدید کارشناس از محل تعیین می گردد.هندریل شیشه ای مدل دفنی وفیکس پوینت می تواند نمونه ای از نوع فریم لس باشد.
یکی از معایب حفاظ شیشه ای فریم لس ، تمیز کردن شیشه ها می باشد.دیدن مناظر از پشت شیشه های لکه دار اصلا زیبا نیست.توصیه می شود شیشه های سکوریت نرده ها هفته ای یکبار با یک اسفنج نرم و کف شسته شود و اجازه دهید در هوای آزاد خشک شوند.


مزایای نرده شیشه ‌ای:
⦁ استحکام بالا به کمک استفاده از ⦁شیشه‌های سکوریت و لمینیت
⦁ مقاومت بالا در سرما و گرما و شرایط آب و هوایی مختلف
⦁ نگهداری و نظافت آسان
⦁ نصب سریع و کم هزینه
⦁ انتخاب طیف وسیعی از طرح‌ها و رنگ‌ها
⦁ تغییر فرم و رنگ نمیدهند و جلای خود را حفظ میکنند.

معایب هندریل شیشه ای:
⦁ هندریل های شیشه ای، از قیمت بالاتری نسبت به سایر هندریل ها برخوردارند.
⦁ لک شدن و کثیف شدن
⦁ حریم خصوصی چندانی ایجاد نمی کنند و به اشخاص بیرون از خانه اجازه می دهند به فضای داخلی هندریل شیشه ای دید داشته باشند. مگر اینکه از شیشه های مات برای ساخت این المان ها استفاده شود.


قیمت نرده شیشه ای | قیمت هندریل
قیمت نرده شیشه ای به عوامل متعددی بستگی دارد. اگر نرده شیشه ای را به سه قسمت اصلی تقسیم بندی کنیم قسمت اصلی را نرده تشکیل میدهد. نرده همان قسمتی است که بر روی زمین پیج میشود وتمام وزن شیشه روی آن قرار می گیرد. جنس نرده می تواند استیل یا فولادی باشد. قسمت دوم شیشه است که در نرده از شیشه سکوریت استفاده می شود و میتواند به صورت تک جداره، شیشه سکوریت یا دوجداره لمینت باشد. و قسمت سوم نیز خود هندریل یا دستک می باشد که از جنس چوب، استیل یا آلومینیوم است  که کار نگه داری شیشه به دیوار را انجام می دهد.هر کدام از این سه قسمت بر روی قیمت اجرای نرده شیشه ای تاثیر گزار هستند. نوع شیشه اگر سکوریت یا لمینت باشد، ارتفاع شیشه یا حتی رنگ شیشه در قیمت هندریل شیشه ای موثر است.همچنین یراق آلات مورد استفاده، و نوع نصب نرده و حفاظ شیشه ای از عوامل مهم در قیمت اجرای هندریل شیشه ای می باشد.
برخی از افراد حفاظ خود را تماما از شیشه انتخاب می کنند بدون استفاده از دستک ، اما برخی دیگر از افراد حفاظ خود را همراه با دستک فلزی یا چوبی انتخاب می کنند .